با توجه به اینکه از ۲۴ ساعت حدود ۲۲ ساعت وقت مردم، در محیط‌های بسته سپری می شود، بیشترین مرگ و میرهای متعاقب آلودگی هوا در فضاهای بسته رخ می‌دهد.

 
آلودگی هوا:
بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد که سالانه حدود ۵/۴ میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. آلودگی هوا همواره در شرایط بحرانی منجر به مرگ و میر انسان‌ها شده است. محاسبات انجام شده نشان می‌دهد با توجه به جمعیت تهران، در شرایط بحران آلودگی هوا احتمال مرگ و میر سالانه پنج هزار نفر وجود دارد.
مشکل آلودگی هوای کلان شهرها عمدتا ناشی از حرکت وسایل نقلیه و کارخانجات صنعتی است که اینها از آلاینده‌های ناشی از فعالیت‌های انسان‌ها به شمار می روند. دکتر منصور غیاث‌الدین متخصص بهداشت هوا و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید: آلودگی هوا و سروصدا دو عامل اصلی برای کاهش پرندگان بومی در تهران است که این روند با افزایش غلظت آلاینده های هوا تشدید می‌شود.

منابع آلودگی هوا:
هر ماده ای در هوا که برای سلامت و رفاه انسان و محیط زیست مضر باشد به عنوان آلاینده هوا تلقی می‌شود و در تعریف علمی آنها گفته می‌شود منظور از آلودگی هوا یعنی افزایش میزان گازهای سمی و ذرات ریز جامد و مایع در هوا در غلظت هایی که تهدید کننده سلامتی هستند.
دکتر غیاث‌الدین متخصص بهداشت هوا در خصوص منابع مختلف آلودگی هوا می گوید: منابع آلودگی هوا در دو دسته اصلی منابع متحرکت شامل انواع خودروها، منابع ثابت مثل نیروگاه‌ها و صنایع و معادن تجاری و خانگی تقسیم‌بندی می‌شوند.
حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد آلودگی کلان شهرها ناشی از وسایل نقلیه می‌باشد.

مهمترین آلاینده‌های هوا:
ذرات جامد (Particulate Matter) از سد دفاعی طبیعی بدن عبور می‌کند و به طور عمقی به ریه‌های نفوذ کرده و باعث تشدید آسم و عملکرد ریوی می‌شوند.
ذرات معلق موجود در هوا اگر غلظت آنها بالاتر از یک حد باشد باعث مرگ‌ومیر خواهد شد. یکی دیگر از آلاینده‌هایی که سرطان زا هستند مواد آلی یا هیدروکربن‌ها هستند که در هر ۱۰۰ هزار نفر اگر میزان غلظت آلاینده ۳۵ میکرو گرم باشد ۵۵ نفر می‌میرند.

شاخص آلودگی هوا:
اگر شاخص آلودگی هوا را ۱۰۰ فرض کنیم چنانچه غلظت آلاینده‌ها مطابق با ۱۰۰ باشد هوا استاندارد و چنانچه غلظت آلاینده‌ها کمتر از این باشد کیفیت هوا خوب یا متوسط است و اگر بالاتر از ۱۰۰ باشد نشان‌دهنده اندازه غلظت آلاینده‌های هوا است.

تأثیر آلاینده‌های هوا در سلامت انسانی:
به طور طبیعی بعضی از آلاینده‌ها اثرات کوتاه مدت و در عین حال شدید دارند مثلا افزایش منواکسید کربن افزایش سردرد و سرگیجه را در فضاهای آزاد به دنبال دارند اما در فضای منزل و فضای بسته منجر به مرگ هم خواهد شد. منو اکسید کربن مانع رسیدن اکسیژن به قلب و مغز می‌شود و باعث مرگ می‌شود‌.
دکتر مسعود موحدی گفت: تماس دراز مدت با آلودگی هوا و در معرض آلاینده‌های هوا بودن باعث برونشیت مزمن و اختلالات تنفسی می شود. دکتر موحدی می‌گوید: کودکان و سالمندان دو گروهی هستند که بیش از سایر افراد در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا قرار دارند. کودکان به دلایلی نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار می‌گیرند. یکی از دلایل این است که چون این دسته از افراد هم از طریق دهان تنفس می‌کنند و هم با سرعت بیشتری تنفس می‌کنند این امر باعث تماس بیشتر با مواد آلوده‌کننده هوا می‌باشد.

تاثیر آلودگی هوا در گوش و حلق و بینی:
بیشترین آسیبی که آلاینده‌های هوا بر انسان می‌گذارند بر سیستم ریه و قلب انسان است. آسیبی که به ارگان های بدن می‌رسد به نوع و میزان آلاینده‌ها ارتباط دارد.
دکتر علی محمد اصغری عضو جامعه جراحان گوش و حلق و بینی می‌گوید: این نوع آسیب شنوایی با همراهی صداهای بلند محیط مثل صدای ترافیک یا کارخانجات تاثیر بیشتری بر کاهش شنوایی می‌گذارد. این متخصص گوش و حلق و بینی اضافه کرد بعضی از آلاینده ها می‌توانند سبب بروز سرطان‌های حنجره، بینی و سینوس‌ها شود.

راه حل چیست؟
البته در خصوص جلوگیری از آلاینده صوتی و هوایی راه‌کارهای بسیاری تعریف شده و در این جا قصد نداریم به آن بپردازیم.
اما برای جلوگیری از ورود این همه ذرات مضر و آلودگی صوتی به داخل محیطی بسته بهترین راه استفاده از درب و پنجره uPVC دو جداره می‌باشد چرا که این پنجره:
• آلودگی صوتی را به میزان ۴۵ دسی بل کاهش می‌دهد.
• آلودگی هوا را به میزان ۷۰ درصد کاهش می‌دهد.

مزایای استفاده از پنجره‌های uPVC در مقاله‌ای جداگانه با عنوان «مزایای پنچره uPVC» تشریح شده است.