خط مشی کیفی

در چند دهه گذشته، کیفیت در تولید یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین موضوعات مطرح در صنایع کشورهای صنعتی بوده و به تدریج این عامل مهم به صنعت کشورهای در حال توسعه نیز وارد شده است.

خط مشی کیفی هورام سازه پارسیان (هورامکو)

با توجه به نو و جوان بودن صنعت تولید درو پنجره‌های یوپی‌وی‌سی در ایران و عدم تدوین و گردآوری یک سیستم استاندارد و پیشرفته در زمینه کنترل کیفیت محصولات مذکور در صنایع داخلی از یک طرف و از طرف دیگر وجود فراوان کارگاه‌های غیر استاندارد و به اصطلاح زیر پله‌ای تولید محصولات مذکور، عملا مبحث کنترل کیفی در صنایع مونتاژ در و پنجره یوپی‌وی‌سی در ایران به حاشیه رانده شده و یا در خوشبینانه‌ترین حالت بصورت کاملا غیر استاندارد و سنتی در پاره‌ای از کارخانجات مونتاژ در و پنجره یوپی‌وی‌سی در حال انجام می‌باشد. البته ممکن است در تعداد اندکی از شرکت‌های معتبر و خوشنام تولیدی فعال در این زمینه گام‌های خوبی جهت استقرار سیستم اختصاصی کنترل کیفیت در زمینه محصولات در و پنجره یوپی‌وی‌سی برداشته شده باشد.
پیرو مطالب ذکر شده در بالا و جهت آغاز یک مسیر صحیح و حرفه‌ای در راستای استقرار یک سیستم کنترل کیفیت استاندارد در زمینه تولید محصولات در و پنجره یوپی‌وی‌سی و شیشه‌های دو جداره عایق، شرکت هورام سازه پارسیان (هورامکو) اقدام به تشکیل واحد کنترل کیفیت محصولات تولیدی خود در محل کارخانه نمود.
در گام اول جهت شناسایی مراجع و استانداردهای موجود جهت تعیین نقشه راه مورد نیاز، اقدام به تشکیل کارگروه تخصصی شامل کارشناسان فنی-مهندسی و کنترل کیفی این شرکت گردید و پس از تحقیقات مورد نیاز و ارتباط با کارشناسان خبره در حوزه تولید سیستم‌های در و پنجره یوپی‌وی‌سی نقشه راه استقرار سیستم مدیریت کیفیت در شرکت هورامکو تدوین گردید.
پس از تدوین چارچوب‌های کلی استقرار سیستم کنترل کیفی، وارد مرحله اجرایی شده و به صورت گام‌به‌گام شروع به اجرای برنامه‌های استقرار سیستم کنترل کیفیت گردید.
بطور کلی سیستم مدیریت کنترل کیفیت و خدمات پس از فروش محصولات شرکت هورامکو را می‌توان شبکه‌ای از روش و دستورالعمل واطلاعات فنی جهت تولید محصول با کیفیت دانست و آن را در موارد ذیل خلاصه نمود:

  •   برنامه کنترل
  • بازرسی مواد اولیه ورودی
  •   تصدیق و راه اندازی خط (SETUP)
  •   کنترل حین فرآیند و محصول نهایی
  •   فرم اخطار کیفی و اعلام کسری
  •   فرم اقدام اصلاحی و پیشگیرانه